Szopka Narodzenia, 2015
tektura falista, iluminacje
projekt i realizacja: Marta Urbanek | SPLOT Studio Projektowe
Koncepcja plastyczna Szopki Narodzenia oparta jest na ikonografii ikony Narodzenia. Zgodnie z tradycją wschodnią, miejscem narodzin jak i śmierci (miejsca pochówku ciała) Chrystusa była grota. Ikonografia wschodnia w sposób pełny zestawia obydwa te wyobrażenia, dając do zrozumienia, że narodziny Jezusa zapowiadają Jego śmierć. Jak czytamy w interpretacji ikony Narodzenia Pańskiego czerń wewnątrz groty, wskazuje na śmierć, grzech, otchłań, w której objawia się Chrystus jako zbawcze światło życia.
Szopka Narodzenia jest przedstawieniem symbolicznym przy zachowaniu minimalistycznych środków wyrazu. Uproszczenie ikonografii jest celowe, służyć ma przekazaniu podstawowej treści o Bożym Narodzeniu/ Bożym Objawieniu oraz podkreśleniu idei wschodniej (grota miejscem narodzin i śmierci).
Integralnym elementem koncepcji plastycznej szopki jest światło. Punktowo rozświetlona grota z postacią dzieciątka symbolizuje światłość Chrystusową, zaś promieniste punkty świetlne umieszczone w krajobrazie górskim symbolizują nocne niebo rozświetlone gwiazdami.
Artykuły powiązane: "Figurka noworodka"